Skip to content

12 University RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Aug 29, 1974

Property Information

Block599
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0803

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,395
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
28%
Improvement Value:$77,100
72%
Total Assessment$107,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,607+2.9%
2024$12,256+3.4%
2023$11,857+0.2%
2022$11,838+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft2,395DeedBook 28650, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1963