Skip to content

14 University RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jun 16, 2017

Property Information

Block599
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0803

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,260
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
29%
Improvement Value:$73,400
71%
Total Assessment$103,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,413+2.8%
2024$12,074+3.3%
2023$11,688+0.2%
2022$11,671+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,260DeedBook 7006, Page 752Recorded7/11/2017

Property Sale

Sale
$183,500

From:

To:

DeedBook 4000, Page 509Recorded8/11/1992

Property Built

Built

Year Built: 1962