Skip to content

24 University RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$340,884
Last Sale Date
Jul 12, 2020

Property Information

Block599
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0803

Building Details

Building Class10
DescriptionBI-LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,395
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
27%
Improvement Value:$80,700
73%
Total Assessment$111,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,362+2.8%
2024$12,997+3.3%
2023$12,581+0.2%
2022$12,562+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,884

From:

To:

Sq Ft2,395DeedBook 17963, Page 467Recorded7/29/2020

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 32460, Page 627

Property Built

Built

Year Built: 1963