Skip to content

3 Bush PkwyEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Aug 1, 1994

Property Information

Block625
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage814
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,900
33%
Improvement Value:$38,900
67%
Total Assessment$57,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,939+2.8%
2024$6,749+3.3%
2023$6,534+0.2%
2022$6,524+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft814DeedBook 4176, Page 635Recorded8/22/1994

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

DeedBook 3827, Page 652Recorded12/27/1989

Property Sale

Sale
$131,900
DeedBook 36365, Page 828

Property Built

Built

Year Built: 1950