Skip to content

3 Dean LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$162,900
Last Sale Date
Jul 28, 2012

Property Information

Block625
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1DG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage744
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
37%
Improvement Value:$33,900
63%
Total Assessment$53,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,471+2.8%
2024$6,294+3.3%
2023$6,093+0.2%
2022$6,084+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$162,900

From:

To:

Sq Ft744DeedBook 6396, Page 396Recorded10/18/2012

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft744DeedBook 5150, Page 809Recorded2/26/2003

Property Built

Built

Year Built: 1950