Skip to content

176 Milltown RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 8, 2018

Property Information

Block631
Lot64
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 2DG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,331
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,000
42%
Improvement Value:$33,000
58%
Total Assessment$57,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,593+2.9%
2024$6,406-0.6%
2023$6,443+0.2%
2022$6,434+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900