Skip to content

93 Old Bridge TpkeEast Brunswick, NJ 08816

Built 1967

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Aug 9, 1985

Property Information

Block678
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class10
DescriptionBI-LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,640
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,900
38%
Improvement Value:$46,600
62%
Total Assessment$75,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,064+2.8%
2024$8,816+3.3%
2023$8,535+0.2%
2022$8,522+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$107,000

To:

Sq Ft1,640DeedBook 32580, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1967