Skip to content

49 Harvey CirEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Dec 19, 2019

Property Information

Block711
Lot34
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1502

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,132
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,700
31%
Improvement Value:$46,100
69%
Total Assessment$66,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,019+2.8%
2024$7,800+3.3%
2023$7,551+0.2%
2022$7,540+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$217,000

From:

To:

Sq Ft1,132DeedBook 17741, Page 1590Recorded1/7/2020

Property Sale

Sale
$211,500

From:

To:

Sq Ft1,132DeedBook 6459, Page 12NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/30/2013

Property Built

Built

Year Built: 1951