Skip to content

1 Highview RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Jun 13, 2025

Property Information

Block716
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1503

Building Details

Building Class12
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,277
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,900
33%
Improvement Value:$51,800
67%
Total Assessment$77,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,328+2.8%
2024$9,073+9.1%
2023$8,318+0.2%
2022$8,306+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000

To:

DeedBook 19767, Page 468

Property Sale

Sale
$305,000

To:

DeedBook 18415, Page 695

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,277DeedBook 18415, Page 695Recorded4/27/2021

Property Built

Built

Year Built: 1954