Skip to content

39 Merrill AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 26, 2018

Property Information

Block716
Lot39
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1503

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,229
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,900
25%
Improvement Value:$55,800
75%
Total Assessment$74,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,968+2.8%
2024$8,723+3.3%
2023$8,444+0.2%
2022$8,431+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,229DeedBook 17337, Page 757Recorded10/30/2018

Property Built

Built

Year Built: 1954