Skip to content

14 Hilltop BlvdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1953

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Jun 22, 2022

Property Information

Block725
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,692
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,000
27%
Improvement Value:$75,800
73%
Total Assessment$103,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,461+2.8%
2024$12,121+3.3%
2023$11,734+0.2%
2022$11,716+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000

To:

DeedBook 18987, Page 911

Property Sale

Sale
$391,000

From:

To:

Sq Ft1,692DeedBook 17941, Page 1004Recorded7/14/2020

Property Sale

Sale
$362,000

From:

To:

Sq Ft1,692DeedBook 5289, Page 201Recorded3/11/2004

Property Sale

Sale
$229,900

To:

DeedBook 4700, Page 118

Property Sale

Sale
$172,500

From:

To:

DeedBook 4167, Page 205Recorded7/20/1994

Property Built

Built

Year Built: 1953