Skip to content

12 Channing RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 28, 2014

Property Information

Block733
Lot34
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,301
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,600
33%
Improvement Value:$49,900
67%
Total Assessment$74,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,944+2.8%
2024$8,699+3.3%
2023$8,421+0.2%
2022$8,409+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$136,000

From:

To:

DeedBook 4137, Page 195Recorded3/25/1994

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3645, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1954