Skip to content

24 Farms RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2024

Property Information

Block740
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,586
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,300
33%
Improvement Value:$67,200
67%
Total Assessment$100,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,065+2.8%
2024$11,735+3.3%
2023$11,361+0.2%
2022$11,343+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$45,524

To:

Property Built

Built

Year Built: 1965