Skip to content

89 Lois AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Mar 18, 2011

Property Information

Block740
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,536
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,400
28%
Improvement Value:$70,600
72%
Total Assessment$98,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,765+2.8%
2024$11,443+3.3%
2023$11,078+0.2%
2022$11,061+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 6248, Page 542Recorded4/18/2011

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 5857, Page 789Recorded8/20/2007

Property Built

Built

Year Built: 1954