Skip to content

91 Lois AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$116,000
Last Sale Date
May 22, 1986

Property Information

Block740
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,853
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,800
29%
Improvement Value:$58,300
71%
Total Assessment$82,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,856+2.8%
2024$9,587+3.3%
2023$9,281+0.2%
2022$9,267+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$116,000

To:

Sq Ft1,853

Property Built

Built

Year Built: 1954