Skip to content

40 Sherwood AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1961

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Apr 11, 2022

Property Information

Block740
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,500
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,800
35%
Improvement Value:$55,300
65%
Total Assessment$85,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,216+2.8%
2024$9,937+3.3%
2023$9,620+0.2%
2022$9,605+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,500DeedBook 18897, Page 838Recorded4/14/2022

Property Sale

Sale
$45,000

To:

DeedBook 28191, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1961