Skip to content

93 Lois AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1957

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Apr 22, 2014

Property Information

Block740
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,037
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,800
36%
Improvement Value:$46,800
64%
Total Assessment$72,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,716+2.8%
2024$8,478+3.3%
2023$8,207+0.2%
2022$8,194+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,037DeedBook 6568, Page 285Recorded5/7/2014

Property Built

Built

Year Built: 1957