Skip to content

15 Sterling CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Price
$408,000
Last Sale Date
Feb 4, 2021

Property Information

Block743
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2403

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,732
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,900
33%
Improvement Value:$63,300
67%
Total Assessment$94,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,487+3.1%
2024$11,144+3.3%
2023$10,783+0.1%
2022$10,768+1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$408,000

From:

To:

Sq Ft1,732Recorded2/17/2021

Property Sale

Sale
$417,000

From:

To:

Sq Ft1,688DeedBook 6263, Page 329Recorded6/17/2011

Property Sale

Sale
$194,000

From:

To:

Sq Ft1,688DeedBook 44343, Page 441Recorded8/14/1997

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 3636, Page 922

Property Built

Built

Year Built: 1962