Skip to content

78 Canterbury RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Nov 21, 2024

Property Information

Block745
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2403

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,740
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,600
36%
Improvement Value:$56,200
64%
Total Assessment$87,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,706+3.1%
2024$10,387+3.3%
2023$10,050+0.1%
2022$10,036+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

To:

DeedBook 19649, Page 854

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1956