Skip to content

12 Snowden RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jan 17, 2019

Property Information

Block748
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2403

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,548
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
34%
Improvement Value:$59,500
66%
Total Assessment$89,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,914+3.1%
2024$10,588+3.3%
2023$10,245+0.1%
2022$10,231+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 17408, Page 1004Recorded1/28/2019

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 5974, Page 703Recorded8/14/2008

Property Built

Built

Year Built: 1960