Skip to content

3 Sterling CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jul 28, 2011

Property Information

Block743
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2403

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,544
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,900
31%
Improvement Value:$69,800
69%
Total Assessment$100,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,279+3.1%
2024$11,913+3.3%
2023$11,527+0.1%
2022$11,511+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,544DeedBook 6276, Page 874Recorded8/9/2011

Property Built

Built

Year Built: 1962