Skip to content

2 Hudson RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1959

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Nov 10, 2022

Property Information

Block751
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,780
Acreage0.59

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,200
33%
Improvement Value:$60,400
67%
Total Assessment$90,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,048+3.1%
2024$10,718+3.3%
2023$10,371+0.1%
2022$10,356+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

To:

DeedBook 19094, Page 672

Property Sale

Sale
$172,600

To:

DeedBook 3575, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1959