Skip to content

263 Rues LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1967

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Aug 4, 2017

Property Information

Block751
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,898
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,300
31%
Improvement Value:$67,500
69%
Total Assessment$97,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,926+3.1%
2024$11,570+3.3%
2023$11,195+0.1%
2022$11,180+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,898DeedBook 7027, Page 1Recorded8/17/2017

Property Sale

Sale
$260,137

From:

To:

Sq Ft1,898DeedBook 6946, Page 178Recorded3/7/2017

Property Built

Built

Year Built: 1967