Skip to content

253 Rues LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Feb 15, 2011

Property Information

Block751
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,456
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
37%
Improvement Value:$51,100
63%
Total Assessment$81,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,889+3.1%
2024$9,594+3.3%
2023$9,284+0.1%
2022$9,271+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 6239, Page 78Recorded3/11/2011

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 4331, Page 232Recorded6/14/1996

Property Built

Built

Year Built: 1960