Skip to content

269 Rues LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Oct 26, 2017

Property Information

Block751
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,626
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
33%
Improvement Value:$61,300
67%
Total Assessment$91,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,133+3.1%
2024$10,801+3.3%
2023$10,451+0.1%
2022$10,437+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,626DeedBook 17026, Page 105Recorded12/6/2017

Property Sale

Sale
$251,500

From:

To:

Sq Ft1,626DeedBook 4957, Page 190Recorded9/19/2001

Property Built

Built

Year Built: 1960