Skip to content

10 Queens RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 8, 2014

Property Information

Block765
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2404

Building Details

Building Class12
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,197
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,400
28%
Improvement Value:$89,300
72%
Total Assessment$124,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,206+3.1%
2024$14,752+8.1%
2023$13,645+0.1%
2022$13,626+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft2,197DeedBook 6597, Page 795Recorded8/5/2014

Property Sale

Sale
$263,000

From:

To:

Sq Ft2,197DeedBook 4679, Page 269Recorded9/3/1999

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 29670, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1966