Skip to content

61 Frost AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Price
$426,000
Last Sale Date
Aug 15, 2003

Property Information

Block756
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,176
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,600
31%
Improvement Value:$79,700
69%
Total Assessment$116,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,182+3.1%
2024$13,758+3.3%
2023$13,313+0.1%
2022$13,294+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$426,000

From:

To:

Sq Ft2,176DeedBook 5235, Page 506Recorded10/18/2003

Property Built

Built

Year Built: 1968