Skip to content

39 Frost AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$233,500
Last Sale Date
May 14, 1999

Property Information

Block745
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2404

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,600
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,400
38%
Improvement Value:$63,000
62%
Total Assessment$101,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,365+3.1%
2024$11,996+3.3%
2023$11,607+0.1%
2022$11,591+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$233,500

From:

To:

Sq Ft1,809DeedBook 4642, Page 804Recorded6/2/1999

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 4079, Page 590Recorded8/11/1993

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 3645, Page 906

Property Built

Built

Year Built: 1963