Skip to content

6 Dobson RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1965

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jun 3, 2005

Property Information

Block793
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,800
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,400
29%
Improvement Value:$86,700
71%
Total Assessment$122,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,889+3.1%
2024$14,444+3.3%
2023$13,977+0.1%
2022$13,957+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 5550, Page 96Recorded6/22/2005

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 28750, Page 808

Property Built

Built

Year Built: 1965