Skip to content

8 Carter RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1965

Last Sale Price
$457,450
Last Sale Date
Aug 5, 2005

Property Information

Block793
Lot33
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,800
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,200
30%
Improvement Value:$74,800
70%
Total Assessment$107,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,048+3.1%
2024$12,658+3.3%
2023$12,248+0.1%
2022$12,231+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$457,450

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 5542, Page 568NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/31/2005

Property Sale

Sale
$173,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 4627, Page 860Recorded4/20/1999

Property Built

Built

Year Built: 1965