Skip to content

29 Ainsworth AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Aug 2, 2016

Property Information

Block823
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0204

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,637
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,200
35%
Improvement Value:$60,600
65%
Total Assessment$92,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,141+2.8%
2024$10,836+3.3%
2023$10,490+0.2%
2022$10,474+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,637DeedBook 6880, Page 260Recorded10/20/2016

Property Built

Built

Year Built: 1969