Skip to content

41 Ainsworth AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Dec 21, 2020

Property Information

Block823
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0204

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,984
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
28%
Improvement Value:$85,400
72%
Total Assessment$119,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,334+2.8%
2024$13,942+15.2%
2023$12,107+0.2%
2022$12,088+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft1,984DeedBook 18264, Page 1269Recorded2/1/2021

Property Sale

Sale
$434,000

From:

To:

Sq Ft1,984DeedBook 5405, Page 518Recorded11/4/2004

Property Built

Built

Year Built: 1970