Skip to content

49 Ainsworth AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$382,500
Last Sale Date
Jan 21, 2016

Property Information

Block823
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0204

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,980
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,700
31%
Improvement Value:$69,800
69%
Total Assessment$100,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,065+2.8%
2024$11,735+3.3%
2023$11,361+0.2%
2022$11,343+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$382,500

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 6790, Page 869Recorded2/25/2016

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 28930, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1966