Skip to content

55 Ainsworth AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jun 9, 2011

Property Information

Block823
Lot30
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0204

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,016
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
32%
Improvement Value:$71,000
68%
Total Assessment$105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,605+2.8%
2024$12,261+3.3%
2023$11,869+0.2%
2022$11,851+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,016DeedBook 6262, Page 802Recorded6/15/2011

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft2,016DeedBook 4962, Page 187Recorded10/2/2001

Property Built

Built

Year Built: 1968