Skip to content

15 Ellison AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
May 27, 2005

Property Information

Block830
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0203

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,972
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,100
22%
Improvement Value:$90,300
78%
Total Assessment$116,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,974+2.8%
2024$13,592+3.3%
2023$13,158+0.2%
2022$13,138+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,972DeedBook 5504, Page 28Recorded6/9/2005

Property Built

Built

Year Built: 1956