Skip to content

13 Ellison AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Jul 11, 2022

Property Information

Block830
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0203

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,900
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,100
29%
Improvement Value:$63,900
71%
Total Assessment$90,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,805+2.8%
2024$10,509+5.9%
2023$9,924+0.2%
2022$9,908+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

To:

DeedBook 18986, Page 581

Property Built

Built

Year Built: 1969