Skip to content

11 Ellison AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$286,000
Last Sale Date
Nov 15, 2002

Property Information

Block830
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0203

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,792
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,100
30%
Improvement Value:$61,100
70%
Total Assessment$87,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,468+2.8%
2024$10,182+3.3%
2023$9,857+0.2%
2022$9,842+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$286,000

From:

To:

Sq Ft1,792Recorded11/21/2002

Property Sale

Sale
$286,000

To:

Sq Ft1,792DeedBook 5115, Page 73

Property Sale

Sale
$154,000

From:

To:

DeedBook 3876, Page 125Recorded9/18/1990

Property Built

Built

Year Built: 1969