Skip to content

370 Fayette St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1901

Last Sale Date
Feb 28, 2022

Property Information

Block110
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class47
Description2SF1G
Dwellings4
ZoningS-1D
Sq Footage2,556
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
25%
Improvement Value:$228,200
75%
Total Assessment$304,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,190+0.2%
2024$9,172+1.1%
2023$9,074+0.0%
2022$9,071-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1901