Skip to content

368 Oak St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1911

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Jun 23, 2022

Property Information

Block157
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2.5S-V-CL-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,943
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,400
31%
Improvement Value:$192,200
69%
Total Assessment$278,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,405+0.2%
2024$8,389+45.1%
2023$5,782+0.0%
2022$5,780+5.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$499,000

To:

DeedBook 19059, Page 1964

Property Sale

Sale
$129,000

To:

DeedBook 6066, Page 323

Property Sale

Sale
$232,000

To:

DeedBook 5578, Page 575

Property Sale

Sale
$75,000

To:

DeedBook 4327, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1911