Skip to content

79-81 Washington St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 24, 2007

Property Information

Block234
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3SB, 6 APTS
Dwellings6
ZoningR-25
Sq Footage4,065
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
18%
Improvement Value:$542,100
82%
Total Assessment$664,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,417+2.0%
2024$20,011+42.0%
2023$14,097+0.0%
2022$14,092-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$105,000

From:

To:

DeedBook 4432, Page 258Recorded8/7/1997

Property Sale

Sale
$169,000

From:

To:

Recorded11/26/1990

Property Built

Built

Year Built: 1900