Skip to content

414 Amboy Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 1, 2020

Property Information

Block170
Lot30
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description3SCB, 1RET/2APT
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage5,058
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,600
36%
Improvement Value:$302,800
64%
Total Assessment$473,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,803+3.9%
2024$14,254+1.1%
2023$14,103+0.0%
2022$14,098-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920