Skip to content

449 Stevenson Pl.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1964

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Apr 27, 2021

Property Information

Block185
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class47
Description2S-V-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,890
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,400
34%
Improvement Value:$208,600
66%
Total Assessment$316,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,534+0.2%
2024$9,515+5.4%
2023$9,023+0.0%
2022$9,020-0.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 18464, Page 145Recorded5/26/2021

Property Sale

Sale
$358,000

From:

To:

Recorded5/25/2005

Property Sale

SaleMulti
$140,000

To:

DeedBook 4727, Page 806

Property Sale

SaleMulti
$90,000

From:

To:

DeedBook 4472, Page 365Recorded1/15/1998

Property Sale

SaleMulti
$46,200

From:

To:

DeedBook 4008, Page 409Recorded9/16/1992

Property Built

Built

Year Built: 1964