Skip to content

450 Packer Pl.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1964

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 26, 2025

Property Information

Block185
Lot35
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class47
Description2S-V-CL-1G-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,400
35%
Improvement Value:$199,800
65%
Total Assessment$307,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,268+0.2%
2024$9,250+1.1%
2023$9,151+0.0%
2022$9,148-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

DeedBook 19864, Page 578

Property Built

Built

Year Built: 1964