Skip to content

673 New Brunswick AvePerth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Aug 10, 1994

Property Information

Block188
Lot30
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class47
Description1SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,934
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,900
44%
Improvement Value:$147,900
56%
Total Assessment$261,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,899+0.2%
2024$7,883+1.1%
2023$7,799+0.0%
2022$7,796-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,934DeedBook 4175, Page 455Recorded8/17/1994

Property Built

Built

Year Built: 1919