Skip to content

693 New Brunswick AvePerth Amboy, NJ 08861

Built 1939

Last Sale Price
$122,303
Last Sale Date
Jul 26, 2024

Property Information

Block188
Lot41
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page37.2

Building Details

Building Class47
Description2S-V-CL-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage2,318
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,600
31%
Improvement Value:$248,300
69%
Total Assessment$359,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,858+0.2%
2024$10,837+1.1%
2023$10,721+0.0%
2022$10,718-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$122,303

To:

DeedBook 19637, Page 559

Property Sale

SaleMulti
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,318DeedBook 6069, Page 37Recorded8/4/2009

Property Built

Built

Year Built: 1939