Skip to content

152 Lewis St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
May 7, 2004

Property Information

Block19
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,439
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,400
36%
Improvement Value:$108,200
64%
Total Assessment$169,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,117+0.2%
2024$5,107+1.1%
2023$5,052+0.0%
2022$5,051-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$179,900

From:

To:

Sq Ft1,439DeedBook 5326, Page 796Recorded6/1/2004

Property Built

Built

Year Built: 1919