Skip to content

133 Brighton Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$109,900
Last Sale Date
Aug 24, 1999

Property Information

Block19
Lot29
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,200
46%
Improvement Value:$104,400
54%
Total Assessment$191,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,781+0.2%
2024$5,769+1.1%
2023$5,708+0.0%
2022$5,706-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$109,900

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 4679, Page 360Recorded9/7/1999

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

DeedBook 4155, Page 250Recorded6/7/1994

Property Built

Built

Year Built: 1909