Skip to content

441 Compton Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Date
May 17, 2019

Property Information

Block203
Lot29
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,381
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,800
49%
Improvement Value:$100,700
51%
Total Assessment$197,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,709+0.2%
2024$5,697+1.1%
2023$5,634+0.0%
2022$5,632-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1929