Skip to content

404 Neville St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Date
Jan 31, 2023

Property Information

Block204
Lot31
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-CL-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,496
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,600
47%
Improvement Value:$108,900
53%
Total Assessment$205,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,200+4.8%
2024$5,914+1.1%
2023$5,851+0.0%
2022$5,849-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1929