Skip to content

467 Division St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2015
Commercial

Last Sale Price
$202,650
Last Sale Date
Dec 31, 2012

Property Information

Block225
Lot15

Dwellings---
ZoningR-25
Sq Footage1,242
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,500
80%
Improvement Value:$33,200
20%
Total Assessment$169,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,307+3.9%
2024$5,110+1.1%
2023$5,055+0.0%
2022$5,054-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

SaleMulti
$202,650
DeedBook 6419, Page 441